NEWSLETTER

Subskrybuj nasz Newsletter

* pole obowiązkowe
Chcę otrzymywać wiadomości SMS
Interesują mnie następujące kategorie:

Koncert poświęcony pamięci Henryka Karlińskiego

Legnickie Centrum Kultury zaprasza w niedzielę, 3 grudnia o godz. 18.00 do kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (Piekary) na koncert poświęcony pamięci Henryka Karlińskiego, wybitnego dyrygenta i twórcy legnickiej kultury. Wstęp jest wolny.

Podczas koncertu wystąpi chór Madrygał – stworzony przez Henryka Karlińskiego, istniejący już 68 lat. Chórem dyrygował będzie Dariusz Rzonca, a na organach zagra znakomity artysta Marek Fronc.

W programie jest m.in. „Msza legnicka” Stanisława Moryty na chór mieszany i organy. Grudniowe koncerty poświęcone pamięci Henryka Karlińskiego mają w Legnicy wieloletnią tradycję. Są związane z przypadającą 5 grudnia rocznicą śmierci artysty. W tym roku będzie to już 42. rocznica.

Henryk Karliński był wybitną dla legnickiej kultury postacią. Choć jego zafarbowane na zielono włosy – mocno kontrastujące z szarą rzeczywistością ówczesnej Polski – stały się już legendą, to legendarne są też zasługi artysty dla naszego miasta. Henryk Karliński był niesamowicie kreatywny i oddany kulturze. Pomysłami wyprzedzał epokę. Powołał do życia nie tylko działający do dziś chór Madrygał, ale był też m.in. twórcą Ogólnopolskiego Turnieju Chórów Legnica Cantat, który istnieje od pół wieku i jest obecnie jednym z najważniejszych w Polsce festiwali muzyki chóralnej.

Wszechstronną wiedzę Karlińskiego, jego talent i wytrwałość, z jaką realizował zamierzenia, do dziś wspominają dawni chórzyści, muzycy i animatorzy kultury. Imię artysty nadano jednej z legnickich ulic, nosi je także Legnickie Centrum Kultury. W 2016 roku nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Legnicy.

Skomentuj

REKLAMA

Powiadom REDAKCJĘ

Jeśli jesteś świadkiem jakiegoś ważnego wydarzenia, wiesz o czymś istotnym, chcesz nas o czymś poinformować?

FORUM

Masz coś do powiedzenia? Rozmawiaj, komentuj, dyskutuj - wypowiedz się!

OGŁOSZENIA

Dodawaj ogłoszenia szybki, sprawnie i całkowicie za darmo!

REKLAMUJ SIĘ

Skuteczna promocja działań, usług i produktów. Prowadzisz własną działalność? Reklamuj się tanio & skutecznie!

REKLAMA