Wyświetl artykuł

Związek Powiatów Polskich oddał hołd Pawłowi Adamowiczowi

W czwartek w Warszawie obraduje XXIV Zgromadzenie Ogólne Związku Powiatów Polskich. Legnicę na tym forum reprezentuje prezydent Tadeusz Krzakowski.Zgromadzenie poświęcone jest sprawom związanym z zakończeniem kadencji zarządu oraz wyborom nowych władz. Wybrani na nową kadencję będą: prezes i członkowie zarządu oraz członkowie komisji rewizyjnej.
Udostępnij
Wyświetl artykuł

Miejski kalendarz znowu zachwycił legniczan

Tak długiej kolejki w Galerii Piastów jeszcze nie było. Tłumy legniczan przybyły (19 grudnia) na promocję kalendarza miejskiego 2019, zatytułowanego „Śladami filmowego miasta”. Do rąk mieszkańców trafiło ok. 2 tysięcy egzemplarzy naszego wydawnictwa. Każdy z podpisem prezydenta i jego zastępców.
Udostępnij
Wyświetl artykuł

Cień pewnego pomnika i nasza tożsamość. Wpadnij na piątkowy happening i wystawę

Galeria Sztuki zaprasza w piątek (14 grudnia) na happening Grzegorza Klamana „Cień” oraz wernisaż wystawy „Odcienie bieli i czerwieni”.

Happening Grzegorza Klamana pt. „Cień” na pl. Słowiańskim o godzinie 15.30, nawiąże o wyjścia z Legnicy wojsk Federacji Rosyjskiej 16 września 1993 r.

Z kolei wystawa „Odcienie bieli i czerwieni” (Galeria Sztuki, pl. Katedralny 1, godz. 18.00), inspirowana jest rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wstęp wolny.

„Cień” jest kontynuacją projektu artystycznego Grzegorza Klamana, jednego z najwybitniejszych współczesnych artystów polskich. We wrześniu 2012 r. zrealizował on w Legnicy część pierwszą, polegającą m.in. na wykonaniu w postumencie Pomnika Wdzięczności, znajdującego się na pl. Słowiańskim, napisu w języku Brailla następującej treści: Wszystko jest złudzeniem, ale nawet ono jest odbiciem tego, co jest. Prawda jest w oczach patrzącego.

Tym razem artysta odwzoruje w płaszczyźnie pl. Słowiańskiego kształt cienia pomnika, jaki rzucał on 16 września, w dniu wyjścia Rosjan z Legnicy. Symbolizować będzie to mroczny aspekt pobytu Armii Radzieckiej w Legnicy, „rzucający się cieniem” na psychospołeczną mentalność mieszkańców.

Wystawa „Odcienie bieli i czerwieni. Sztuka w poszukiwaniu tożsamości” jest komentarzem artystów do kwestii związanych ze współczesnym rozumieniem patriotyzmu, tożsamości zbiorowej i poczucia identyfikacji z własnym krajem, Ojczyzną, narodem. Do wystawy zaproszono artystów różnych pokoleń i o różnych poglądach.

Udostępnij
X
X